12-årig pojke fick 13 skott i kroppen...

Den 21 November avrättades en kurdisk pojke med sin pappa av turkiska säkerhetsstyrkor i Kiziltepe, norra Kurdistan.

Den 31-årige lastbilschauffören och hans son anklagades av turkiska myndigheter för att vara terrorister. De avrättades när de höll på att fylla sin lastbil inför en flytt.

I pappan och pojkens kropp hittades åtta respektive tretton skott. Alla skott var avlossade från 40 till 50 centimeters avstånd. Det var en kallblodig avrättning utan något motstånd.

Att döda oskyldiga civila kurder har blivit en enkel rutin hos den turkiska militären sedan många år tillbaka. Nyligen dödades elva kurdiska bönder i Kulp i Diyarbakir området. Det blir ingen rättegång och rättsväsendet bryr sig inte. Om det vore i ett demokratiskt land hade regeringen tvingats avgå. Men det här är Turkiet, här finns ingen demokrati. Det är en fascistisk stat som styrs av militären, trots att det finns ett symboliskt parlament.


Fadern Mustafa Kaymaz
© 2001-2004 Roja Nû